Zdroj: www.vyzivaspol.cz
Mléko "přímo od krávy" je nejzdravější
Tento mýtus se rozšířil s příchodem tzv. automatů na syrové kravské mléko. Podle prodejců mléčných automatů právě absence tepelného zpracování mléka umožňuje zachování přírodních „prvků“ jako jsou například laktobacily, které posilují obranu imunitního systému a oživují střevní bakteriální flóru a hrají důležitou roli při deaktivaci karcinogenních látek preventivně působících proti alergiím. To, že čerstvé mléko má oproti mléku tepelně upravovanému některé přednosti pravda je, má to však i druhou negativní stránku.
Čerstvě nadojené mléko od krávy může obsahovat i řadu rizikových mikroorganismů, přitom velice záleží na podmínkách jeho získávání, prvotním ošetření a odpovídající úchově v prvovýrobě. S ohledem na možné riziko následné mikrobiální kontaminace, včetně kontaminace choroboplodnými zárodky, je potřeba krátce po svozu do mlékárny mléko tepelně ošetřit pasterací, aby se celkový počet zárodků maximálně eliminoval. Toto vše probíhá za důsledné kontroly laktologů ze Státní veterinární správy. Mléko prodávané v obchodech je ošetřeno podle platných norem tak, aby bylo bezpečné, nemůže tedy obsahovat žádné rizikové mikroorganismy.
Při prodeji syrového mléka z automatů jsou kupující upozorňováni sice pokynem umístěným na automatu na nutnost tepelného ošetření mléka např. převařením, skutečnost je však taková, že spotřebitelé toto upozornění nerespektují a konzumují mléko v syrovém stavu. Několik příkladů z poslední doby poukázalo na řadu rizik takovéto konzumace, ať už to jsou průjmová a střevní onemocnění jako kampylobakteriózy, salmonelózy a jiné alimentární nemoci.
Čerstvé mléko je zdravější než trvanlivé, trvanlivé mléko neobsahuje žádné vitamíny a minerální látky
Obsahy proteinů, vitamínů a minerálních látek se v trvanlivém mléku téměř neliší. Při ošetření teplem, které se provádí u mléka z důvodů zničení všech choroboplodných mikroorganismů a prodloužení trvanlivosti, dochází k nepatrnému snížení výživové hodnoty (zejména se poněkud sníží obsah vitaminů) a nepatrným změnám v chuti a vůni. Na vápník, jehož vysokého obsahu a dobré využitelnosti si u mléka velice ceníme, však záhřev nemá vliv. Proto i trvanlivé mléko můžeme označit za nutričně vhodné.
Trvanlivé mléko obsahuje konzervanty, tzv. "éčka"
Mléko se řadí mezi základní potravinu, do které je zakázáno jakékoliv přidávání „éček“. Trvanlivost je dosažena výlučně díky tepelnému ošetření – v případě trvanlivého mléka metodou UHT („ultra high temperature“) a pak také díky speciálnímu složení obalu, který zabraňuje přístupu světla a vzduchu. Ani v případě výroby čerstvého pasterovaného mléka nejsou používány jakékoliv konzervanty. Kratší doba trvanlivosti je dána pouze nižší teplotou ošetření.
Mléko obsahuje hormony a antibiotika
Dalším argumentem mléčných odpůrců je údajný obsah hormonů a antibiotik v mléce. Tvrdí, že pokud jsou například krávy s mastitidou léčeny antibiotiky, přítomnost léků se objeví i v mléce a například děti konzumující často mléko si tak mohou vybudovat rezistenci na antibiotika. Stejně tak tvrdí, že březí krávy vylučují do mléka hormony, které mají negativní vliv na lidské zdraví (vedou prý např. ke zhoršení akné).
Odborníci prokázali, že mléko krav léčených antibiotiky neobsahuje ani stopy těchto látek. Rozsáhlý výzkum na toto téma zpracovali například britští lékaři z Oxfordu a výsledky zveřejnilo BBC. Přítomnost přirozených hormonů v kravském mléce vědci nepopírají, ale argumentují tím, že jde o tak miniaturní množství, které na lidské zdraví nemůže mít absolutně žádný vliv („množství jedné kapky vody v olympijském plaveckém bazénu“). Množství hormonů obsažených v kravském mléce je podle nich v porovnání s množstvím hormonů, které produkuje naše tělo, naprosto zanedbatelné. Na rozdíl od USA je v České republice (stejně jako v celé EU) zakázáno přidávat kravám hormony pro zvýšení dojivosti a tato praxe se u nás neprovádí.
Mlékárny důkladně testují všechno svezené mléko na přítomnost cizorodých látek včetně antibiotik, a to i jednotlivě od každého farmáře. Důvod je jednoduchý. Kromě toho, že přítomnost antibiotik v mléce zakazuje zákon, by mlékárnám vznikly velké škody, kdyby přijaté mléko antibiotika obsahovalo. Protože co dělají antibiotika? Zabíjejí bakterie. Všechny. Proto bychom z mléka, které by obsahovalo antibiotika, nebyli schopni vyrobit ani jogurty, tvarohy a sýry apod., protože k výrobě těchto výrobků potřebujeme v mléce růst ušlechtilých mléčných bakterií. Eventuelní přítomnost antibiotik v mléce od jednoho dodavatele by pak mohla znehodnotit tisíce litrů mléka.
Mléko z obchodu je ředěné vodou
Mléko dodávané do obchodní sítě je ošetřováno v souladu s potravinářskými standardy. Voda se v žádném případě do mléka nepřidává, stejně tak jako se nepřidávají žádné konzervační látky (viz. výše).
Mýtům ohledně vlivu mléka na lidský organismus jsme se věnovali v tomto článku.
Komentáře je možné psát až po přihlášení.